Yabancı Diller Okulu

Genel Bilgi

Türkçe Eğitim Programı

3 Aralık 2017 tarihinde resmi olarak faaliyetlerine başlayan İbn Haldun Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHU TÖMER), üniversitenin “üç dil öğrenme” politikası doğrultusunda tüm öğrencilerin %35’ini oluşturan uluslararası öğrencilere Türkçe eğitimi vermektedir. Dil eğitiminin yanı sıra akademik hayata geçiş̧ süreçleri olan dil hazırlık sınıflarında öğrencilere genel akademik yetkinlik kazandırmaya yönelik faaliyetlerde de bulunulmaktadır.

İHU TÖMER 2018 yılında ise kapılarını Türkçe öğrenmek isteyen herkese açmış, tecrübeli kadrosuyla “Yabancılara Türkçe Kursları” vermeye başlamıştır.

Akademik takvim, hazırlık sınıfları için eylül ayında başlayan ve temmuz ayında sona eren beş modülden oluşur.

Zorunlu ve seçmeli Türkçe hazırlık eğitimleri, her biri 7 hafta süren; A1, A2, B1, B2 ve C1 olmak üzere ADP kriterlerine uyarlanmış beş ayrı düzeydedir.

B1 düzeyiyle beraber akademik okuma ve yazma eğitimi verilmeye başlanır.

Hazırlık programına kayıt olacak veya muafiyet arayan her öğrenciye Yeterlik ve Yerleştirme Sınavları uygulanır.

İHU TÖMER öğretim kadrosu hazırlık programı dışında lisans ve lisansüstü düzeyde verilen kredili/kredisiz Türkçe dersleri, diğer yabancı dil okutmanlarına verilen Türkçe dersleri, İHU Yaz Okulu Dil Programı Türkçe dersleri ve üniversite dışına açık Türkçe kurslarını da yürütür.

 

Modüler Sistem

İletişimsel ve öğrenci merkezli bir yaklaşımı esas alarak hazırlamış olduğumuz kurslarımız Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR)* kriterlerine uygun olarak düzenlenmiştir. İHU TÖMER Türkçe kursları A1’den C2’ye kadar olmak üzere toplam 6 seviyeden oluşmaktadır.

Zorunlu ve seçmeli Türkçe hazırlık eğitimlerinin yanında her biri 7 hafta süren; A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere ADP kriterlerine uyarlanmış beş ayrı düzeyde eğitim verilmektedir.

B1 düzeyiyle beraber akademik okuma ve yazma eğitimi verilmeye başlanır.

İHU Tömer CEFR’in yeni seviyelendirme kriterlerine uygun olarak eğitim vermektedir. Buna göre kurslar, A2+, B2+ gibi ara yeterlikleri de içerir.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur